ILE KOSZTUJE STRONA INTERNETOWA?

Tripoto

ILE KOSZTUJE STRONA INTERNETOWA?

Cennik stron internetowych

Jeżeli właśnie założyłeś firmę, wprowadzasz na rynek nowy produkt albo planujesz odświeżyć swoją stronę www to z pewnością prędzej czy później będziesz musiał znaleźć agencję reklamową, która zajmie się wykonaniem dla Ciebie strony internetowej. Być może trafiłeś na ten artykuł, ponieważ właśnie jesteś na tym etapie i zastanawiasz się, na jaki wydatek musisz się w związku z tym przygotować. Jeśli chciałbyś precyzyjnie oszacować koszt wykonania strony internetowej, skorzystaj z naszego kalkulatora. Tymczasem w tym krótkim tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania: ile kosztuje strona internetowa i jakie czynniki powinny mieć wpływ na jej cenę?

ile-kosztuje-strona-www

NA CO POWINIENEŚ ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ?

Niektóre agencje oferują wykonanie strony www już od kilkuset złotych. Przygotowanie dobrej strony internetowej, bez względu na jej rozmiar, jest czasochłonne i wymaga wykorzystania specjalnego oprogramowania. Firma, która proponuje wykonanie witryny niskim kosztem najpewniej zrobi to niedbale lub po prostu nieumiejętnie, przez co w przyszłości narazi Cię na problemy związane z działaniem strony oraz na kolejne wydatki. Nie daj się również złapać na tak zwane „pakiety”. Niektóre agencje oferują bowiem sztywne ceny uzależnione na przykład od ilości zakładek. Niemal pewnym jest, że ostatecznie koszt będzie wyższy lub okaże się, że Twoje oczekiwania nie mogą zostać spełnione przy zachowaniu deklarowanej ceny.

Chcemy, abyś był świadomy tego, że to, ile kosztuje strona internetowa, zależy tak naprawdę od wielu czynników i parametrów.

Ze stroną www jest jak z samochodem – nie znając marki oraz specyfikacji pojazdu nikt nie będzie w stanie podać Ci chociażby jego przybliżonej wartości. Przede wszystkim musisz zatem znać „model” strony internetowej, czyli jej przeznaczenie.

ZASTANÓW SIĘ, JAKĄ FUNKCJE MA SPEŁNIAĆ TWOJA STRONA INTERNETOWA?

Czy potrzebujesz nieskomplikowanej wizytówki zawierającej jedynie podstawowe informacje o ofercie przedsiębiorstwa, zakładkę z danymi kontaktowymi i kilkoma zdjęciami? W przypadku takiej strony nie należy nastawiać się na ogromną ilość odwiedzin. Jej głównym celem jest przede wszystkim to, aby w zwięzły i czytelny sposób przedstawić ofertę Twojej firmy. Na tego typu wizytówki internetowe decydują się najczęściej właściciele niewielkich firm, których funkcjonowanie nie jest bezpośrednio związane z promocją online. To, ile kosztuje taka strona internetowa, z reguły można dość precyzyjnie określić podczas krótkiej rozmowy z klientem.

Kolejnym typem stron internetowych są witryny firmowe, które mają na celu przyciągniecie potencjalnych klientów, czyli takich, którzy aktywnie poszukują produktów lub wykonawców w sieci. Strony te cechują się między innymi wysoką optymalizacją pod kątem wyszukiwarki Google, dzięki czemu możemy liczyć na to, że pojawi się ona na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Dużą staranność przykłada się również do LAYOUTU strony, który musi być łatwy w obsłudze. W końcu zależy nam na tym, aby internauta odwiedzający stronę Twojej firmy szybko znalazł interesujące go informacje. Witryny tego typu posiadają szereg dodatkowych rozwiązań, które służą tylko jednemu – zdobyciu dla Ciebie klienta.

Jeśli Twoim celem jest sprzedaż produktów za pośrednictwem Internetu to, jak pewnie doskonale wiesz, potrzebujesz sklepu internetowego. Platformy sprzedażowe to niezwykle złożone i rozbudowane strony, których wykonanie ze względu na zachodzące za ich pośrednictwem procesy sprzedażowe należy zlecać jedynie doświadczonym agencjom. Przygotowanie sklepu internetowego powinno obejmować integracje z systemami płatności online oraz instalacje i konfiguracje rozwiązań marketingowych wspomagających sprzedaż. Szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo, nie chcielibyśmy bowiem, aby dane klientów naszego sklepu wpadły w niepowołane ręce. Uruchomienie sklepu powinno być poprzedzone co najmniej kilkudniowymi testami.

Zanim podamy Ci zakresy cenowe przeczytaj, co powinno mieć wpływ na ich wysokość oraz co powinieneś otrzymać w ramach opłaty za wykonanie strony internetowej.

Ile kosztuje strona www

CMS – CZYLI SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ

Naszym zdaniem nie powinny już powstawać strony, które nie są zbudowane na podstawie przyjaznego systemu CMS. Aktualizacja witryny często jest czynnością, którą właściciele firm wykonują cyklicznie i ważne jest, aby mogli robić to sami (lub za pośrednictwem osób za to odpowiedzialnych). Wiele agencji nadal uzależnia koszt wykonania strony internetowej od systemu zarządzania treścią i potrafi w takim wypadku podnieść cenę nawet o 1000 zł.

Podobnie jest z responsywnością strony, czyli przystosowaniem jej dla urządzeń mobilnych. W czasach, kiedy ponad 40% ruchu na stronach internetowych generują smartfony oraz tablety przygotowanie wersji mobilnej powinno być standardem, a nie powodem do doliczenia kilkuset złotych do faktury. Należy mieć jednak świadomość, że brak RWD jest sygnałem dla wyszukiwarki Google, że dana strona powinna zostać „ukarana” niską pozycją w wynikach wyszukiwania.

INDYWIDUALNY SZABLON CZY GOTOWIEC

W czasie, kiedy Ty czytasz ten artykuł, Internet nie próżnuje i „wyhodował sobie” ponad 1000 nowych stron. Szacuje się, że na chwilę obecną w sieci funkcjonuje 1.8 biliona stron www. W takim gąszczu niezwykle trudno jest się firmie wyróżnić i sprawić, aby została zapamiętana przez internautę. Szczególnie, jeśli ten dziennie odwiedza dziesiątki stron, które są łudząco do siebie podobne. Można by odnieść wrażenie, że ich autorzy wykonywali je wedle wspólnie ustalonego projektu, który poddali lekkim modyfikacjom: menu plus logo, slider, tekst, wtyczka społecznościowa, stopka. Po wizycie na dwudziestu przygotowanych w ten sposób stronach, przysłowiowy Kowalski ma wrażenie, że każda kolejna jest kopią ostatniej i nie ma sensu przeglądać jej dalej. Naszym zdaniem przygotowanie indywidualnego projektu jest nie tylko ważnym elementem budowania spójnego wizerunku firmy, ale również sposobem na wyróżnienie się w sieci. Mimo tego, że proces w tym wypadku jest nieco bardziej pracochłonny, pozwala on stworzyć stronę w 100% zgodną z oczekiwaniami zamawiającego.

NARZĘDZIA DODATKOWE I ROZWIĄZANIA INDYWIDUALNE

Wspomnieliśmy o nich nieco wcześniej, kiedy staraliśmy się scharakteryzować trzy typy stron www. Rozwiązania wspomagające kontakt z klientem, wezwania do akcji, formularze do nawiązywania połączeń telefonicznych, integracja z mediami społecznościowymi, system newslettera czy kalendarz do rezerwacji terminów – to tylko niektóre z najbardziej popularnych narzędzi, których instalacja wiązać się będzie z dodatkową opłatą uzależnioną od pełnionej funkcji. Korzyści z ich obecności na stronie internetowej zauważalne są jednak dość szybko, dlatego warto wziąć je pod uwagę już na etapie planowania prac.

Be the first one to comment